Simona Halep la Stuttgard

Simona Halep a invins-o pe Sara Errani

simona-halep-joaca-la-dublu-in-primul-tur-la-stuttgart-live-halep-bencici-chan-liang-de-la-16-30_1_size6

• Simona Halep se califica in semifinale la Stuttgard

Pe scurt

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Stuttgard dupa victoria in fata italiencei Sara Errani, pec are a invins-o cu scorul de 6-4, 6-4 dupa o ora si 22 de minute de joc. Este a doua victorie a romancei in fata Sarei.

5

Dupa victoria din optimile turneului Porsche Grand Prix in fata ibericei Garbine Muguruza cu scorul de 3-6, 6-1, 6-3, a urmat o noua victorie, de aceasta data in sferturile de finala, in fata italiencei Sara Errani.

Jucatoarea romanca a invins-o pe italianca in doua seturi, 6-4, 6-4 dupa o partida ce a durat o ora si 22 de minute. Simona a declarat ca, desi serviciul Sarei nu este puternic, este dificil de returnat. Jucatoarea italianca trimite mingiile inalt si este greu sa deschizi terenul pentru a finaliza punctul. Simona crede ca a facut un meci bun si ca a avut nevoie de astfel de meciuri diferite din punct de vedere al jocului realizat de cele doua adversare.

Aceste meciuri o pregatesc pentru Open-ul Francez. Halep a declarat ca nu se gandeste, inca, la acest turneu si ca incearca sa obtina cat mai multe victorii la Stuttgard si sa ajunga in finala la Madrid, dar acest lucru depinde si de tragerea la sorti, dar si de jocul adversarelor, care, in acest sezon este foarte bun.

Jucatoarea italianca a declarat dupa meciul pierdut in fata Simonei ca a facut mute greseli nepermise mai ales in situatia in care ea juca cu una dintre cele mai puternice jucatoare din lume.

Cele doua jucatoare se mai intalnise de doua ori pana acum, ele impartindu-si victoriile, la Miami, in 2013 cand Sara Errani s-a impus cu scorul de  6-1, 6-0 si in 2014, la Doha, cand jucatoarea romanca a invins categoric, cu scorul de  6-2, 6-0.

In urma acestei victorii, Simona Halep a avansat in semifinalele turneului de la Stuttgard.