Simona Halep la Roma

Victorie zdrobitoare pentru Simona la Roma

The 2015 BNP Paribas Open Women’s Singles Final between Simona Halep and Jelena Jankovic in Indian Wells, California on Sunday, March 22, 2015.
(Photo by Billie Weiss/BNP Paribas Open) The 2015 BNP Paribas Open Women’s Singles Final between Simona Halep and Jelena Jankovic in Indian Wells, California on Sunday, March 22, 2015. (Photo by Billie Weiss/BNP Paribas Open)

• Simona Halep o invinge pe Venus Williams

Pe scurt

Simona Halep s-a impus in meciul impotriva americancei Venus Williams, in doua seturi cu un zdrobitor 6-2, 6-1. Aceasta victorie i-a adus calificarea in sferturile de finala ale turneului de la Roma. Aceasta este prima victorie din cariera, impotriva americancei.

5

Simona Halep a disputat astazi al doilea meci, la simplu, din cadrul turneului de la Roma, impotriva americancei Venus Williams, jucatoare pe care nu a reusit sa o invinga in cele trei partide precedente.

Romanca s-a impus cu un zdrobitor 6-2, 6-1, in fata americancei, numarul 17 WTA. Simona a inceput foarte bine aceasta partida si s-a mentinut in avantaj pe toata durata primului set. Si in al doilea set Simona a jucat excelent, conducand, la un moment dat cu 4-0.

Evolutia romancei la acest turneu este din ce in ce mai buna, castigand toate meciurile de pana acum. Suprafata nu i-a mai facut probleme, asa cum s-a intamplat la Madrid, cand a fost eliminata inca din primul tur de catre Alize Cornet. Victoria de astazi este prima din cariera Simonei, in fata surorii Serenei Williams, numarul 1 WTA.

Venus Williams si Simona Halep s-au mai intalnit in trecut de trei ori, in 2013, la Tokyo cand a fost invinsa de Williams in 3 seturi, dar si in 2012 la Madrid si Roma. Simona are toate sansele sa isi depaseasca performanta de la acest turneu, mai ales ca anul trecut, aceasta s-a retras in urma unei accidentari. Aceasta victorie ii aduce constantencei calificarea in sferturile de finala ale turneului de la Roma